Aegviidu Matkafestival

10. august 2024

Aegviidu Kõlakoja park

Veiko Veiert | Eesti Matkapealinn

Andres Turro | Legendaarne Karhunkierros

Mariliis Kitsapea | Telkimise nipid – kuidas soojalt magada?

Mart Reimann | Matkamise meistriklass: turvalisus, mugavus ja ettevalmistus

MATKaSPORT | Sa ei ole üksi

14:00 | Matkad

Sven Hõbemägi | Lindude maailm

Annika Klemets | Rohehoid – kuidas suurendada kontakti loodusega?

Tarmo Pilving | Eetika, õiguste ja vajaduste kooskõla

Merili Vipper | Lõkketarkused

Jarek Kasar | Õhtune kontsert lõkke ääres

Päeva juhib Väino Laisaar

Matkad

Aegviidu võlub oma maalilisuse, looduse ürgsuse ja hubase atmosfääriga olles tõeline aare matkasõpradele. Aegviidu matkafestival pakub mitmekesist ja kaasahaaravat matkaprogrammi, mis sobib nii algajale matkasõbrale kui ka kogenud seiklejale.

Matkadele registreerimine toimub Aegviidu Kõlakoja pargis alates kella 11-st.

Erakordne võimalus tutvuda Aegwiidu Jaama looga läbi Muinuskaitseameti pärandihoidja tiitlile nomineeritud Tõnis Raudla silmade ja mälestuste. Tõnis Raudla on esitatud Muinsuskaitseameti pärandihoidja tiitlile.

Matk on sobilk igas vanuses osalejale, kellel on ajaloohuvi. Sobib ka vähese koormustaluvusega inimestele, sest liigume rahulikus tempos ja läbime lühikest distantsi mööda alevit.

 

Gattšina-Tallinn-Paldiski liinil 1870. aastal valminud Aegviidu raudteejaama kompleksi kümnekonnast ehitisest on alles peaaegu kõik alates jaamahoonest kuni sauna ja kemmerguni, vaid teiselpool raudteed asunud pagasiruum on hävinud. Ringkäigu viib läbi muinuskaitseameti pärandihoidja tiitlile nomineeritud Tõnis Raudla, kes isiklikult on taastanud veetorni, jaamahoone ja sauna, ning on andnud suure panuse ka depoo ja jääkeldri taastamisse.

Kõigile ajaloo- ning arhitektuurihuvilistele.

1868. aastal loodi Balti Raudtee Selts, mille aktsiatest saadud rahaga ehitati kõigest kahe suvega valmis ligi 400 km pikkune raudteeliin Paldiskist Tosnoni. Raudteejaamad ehitati 20-25 km vahedega, enamasti jõgede lähedusse. 
1870. aastal valminud Aegviidu raudteejaam (saksa k Charlottenhof – saanud oma nime kohaliku mõisaproua Agnes Charlotte von Hoyningen-Huene järgi) oli üks kahekümne ühest Balti raudtee jaamast. Neid ehitati üle-venemaaliste tüüpprojektide järgi, jagunedes viide klassi. Vastavalt klassile kujundati jaamahoonetele ruumiprogramm ja sisustus. 
Aegviidu raudteejaama peahoone ehitati III klassi jaama tüüpprojekti alusel. Plaan nägi ette puidust kahekorruselise põhikorpusega hoonet, millega liitub ühekorruseline tiib. 
Jaamakompleksi kuulusid lisaks peahoonele veel punastest tellistest veetorn, vedurikuur, kaks teenistujate elamut, pagasihoone, tualett, küttekuur ja jääkelder, eemal asub jaama pumbamaja.

Algselt asus hoone läänepoolses otsastelegrafistide tuba, selle kõrval oli III klassi reisijate ooteruum. Nende taga on jaamavahtide ruumid. Hoone keskosas olid telegraafi ja jaamaülema kontor, mille taha jäi vestibüül. Jaamaülema kontori kõrval asus I-II klassi reisijate ooteruum koos daamide toaga, nende taga köök ja puhvet. Vaksalihoone teisel korrusel paiknesid jaamatöötaja(te) eluruumid.

Tõnis Raudla looga saab lähemalt tutvuda Sõnumitoojas:

https://sonumitooja.ee/tonis-raudla-on-aegviidus-havimisest-paastnud-mitu-raudtee-ehitist/

Matka käigus avastame ja maitseme Kõrvemaal kasvavaid rohkem ja vähem tuntuid toidutaimi. Räägime taimede kasutusvõimalustest köögis ja tervise turgutamisel ning jagame üksteisega kogemusi. Liigume metsas, ka rajalt kõrval, seetõttu palun riietuda ilmastiku- ja putukakindlalt ning kanda kinniseid maastikul liikumiseks sobilikke jalanõusid. Kaasa võtta veepudel, sest maitseme erinevaid taimi ning vahel on hea veega suud loputada. Matka kestus 1,5h.

 

Matk on sobiv igas vanuses osalejale, kellel on uudishimu ja julgust metsikuid maitseid avastada ning soov teada saada taimede söögiks kasutamise viisidest. Sobib ka vähese koormustaluvusega inimestele, sest liigume rahulikus tempos ja lühikest distantsi.

Matka viib läbi Ajaleidja Loomemaja retkejuht Ella Kari. Ella on  taimetark, keda paelub loodus ja inimese ajas muutuv suhe sellega. Lisaks looduses liikumisele ja erinevatele taimedelt õpitud tarkustele, meeldib talle taimi ka köögis, kosmeetikas ja käsitöös kasutusele võtta. Nii on iga looduses käik väärtus omaette, mis hiljem kajastub nii hingeseisundis, keldririiulil kui ka toidulaua peal.

Aegviidus asuv Ajaleidja Loomemaja pakub koostegemise rõõmu läbi erinevate tegevuste nii kohalikele kui külalistele. Pakume erinevaid loometegevusi, töötube, trenne ja teenuseid nagu keraamika, viltimine, kokandus, jooga, helimeditatsioonid, hingamine, massaaž ja palju muud. Lisaks pakume võimalust ruume rentida ürituste korraldamiseks, majutust ja toitlustust.

https://ajaleidja.wordpress.com/

Kohalik aegviidukast teadvelolu- ja meelerahuretkede giid Annika Klemets pakub võimalust tulla koos avastama looduse ilu ja metsas veedetavate hetkede erakordsust ning teab, et looduse poolt pakutavate vahetute ja isetute peegelduste kaudu näeb inimene selgemalt ka oma sisemisi aardeid ja rikkusi.

Tore on avastada ennast läbi ümbritseva ja ümbritsevat läbi enda. Tavasagimisest ja argipäevast välja astumine, meie meelesüsteeme kaasav teadlik metsa rüppe sukeldumine ning aeglustamist, kohalolu ja teadlikkust fookuses hoidvad vahvad mängulised harjutused ja tegevused aitavad väga tõhusalt rahustada meie närvisüsteemi.

Rahulik ja lõdvestunud olek aga avab meie keha loomuomase tervenemisprogrammi. Teadlased on avastanud ka, et meie biokeemia suhtleb aktiivselt looduse omaga ning taimede immuunsüsteemid toetavad aktiivselt inimese immuunsust. Samuti saavad eriliselt soodsa kohtlemise osaliseks meie õnne- ja heaoluhormoonid – dopamiin, serotoniin, endorfiinid.  

Looduses olemise mõju on positiivne isegi kui me seda ei teadvusta. Lisaks kutsub looduses kergemini saavutatav rahuseisund meid paremasse kontakti endaga ning loodusega ja soodustab usaldust ning selgemat ja lahenduskesksemat mõttetööd.

Meelerahuretkelt saab elamuse nii see, kes naudib pigem lille ja liblika vaatlemist kui ka see, kes peab lugu heast seltskonnast iseenda, looduse ja grupikaaslase näol. Grupil ja teistel meie ümber on meie arengule suur mõju andes võimaluse inspireeruda, tunda üksolemise ja õlg-õla tunnet lisab kogetule konteksti ja tähendust.

Tule ja koge – isiklik kogemus on see, mis loeb ja määrab! Matk loob enim väärtust alates 12-eluaastast.

 

Aegviidus asuv Ajaleidja Loomemaja pakub koostegemise rõõmu läbi erinevate tegevuste nii kohalikele kui külalistele. Pakume erinevaid loometegevusi, töötube, trenne ja teenuseid nagu keraamika, viltimine, kokandus, jooga, helimeditatsioonid, hingamine, massaaž ja palju muud. Lisaks pakume võimalust ruume rentida ürituste korraldamiseks, majutust ja toitlustust.

https://ajaleidja.wordpress.com/

Kosutusretkel avastame viise, kuidas kiire elutempoga edukamalt toime tulla! Sel korral on Kosutusretke fookusteemaks minimalism tegudes ehk vähema, aga kvaliteetsemalt tegemine. Väikegrupis matkamine pakub meile personaalsemat kogemust ning põnevaid vestlusi, mis inspireerivad julgemalt iseendale aega võtma ja seda päriselt nautima.

Ühendame tervisliku aktiivsuse, looduse, kohalolu, eneseanalüüsi ja toetavad kaaslased, mis kõik on olulised tegurid läbipõlemise ennetamisel ning tagajärgedega tegelemisel. Väljume igapäeva virr-varrist ja naudime üheskoos kosutavat jalutuskäiku! Jalutuskäik kestab umbes 2 tundi.

Matk on mõeldud kõigile, kes tunnevad, et sooviksid kiire elutempoga veelgi paremini toime tulla. Jalutame rahulikult ja erilist füüsilist ettevalmistust vaja pole. Matk loob enam väärtust alates 15. eluaastast.

 

Matka viib läbi Lihtsalt Rahulikult matkajuht Liisa Õunpuu on kogenud looduses seikleja ja entusiastlik aeglase elustiili põhimõtete rakendaja. Kosutusretkede võlu ja omapäraga on ta tutvunud kuude jooksul ettevõtte Lihtsalt Rahulikult eestvedaja Mareti kõrval assistendina retki läbi viies. Liisa aitab osalejatel avastada, kuidas looduses kogetud aeglasem tempo ja kohaolu ka igapäevategevustesse edukamalt üle kanda.

https://lihtsaltrahulikult.ee/

Kahe tunni jooksul läbime ca viie kilomeetrise matkaraja Aegviidu metsades. Kergel metsarännakul paneme proovile matkajate meeleelundid ja saame uusi teadmisi loodusest. Riietus vastavalt ilmale. Kaasa hea tuju ja valguskindel sall või puhv! Sobib nii seltskonnaga kui üksikutele matkalistele, vanuselist piirangut ei ole.

 

Matka viib läbi Meelega Matkad ja N35 matkaklubi retkejuht Merle Rallmann.

Merle Rallmann on jalgsi looduses rännanud üle 8000 kilomeetri. Ta on tallanud Batlikumi matkateid ning Hispaanias ja Portugalis Camino de Santiago palverännuteid, millest pikimad 1000 kilomeetrit. Kõik sai alguse kümme aastat tagasi Oandu-Ikla matkateest, kus ta sai külge pikamaamatkamise pisiku, millest siiani vabaneda pole õnnestunud. Matkadel on Merle motoks “The best plan is no plans, just ideas”.  Selline suhtumine annab teele minnes kergustunde juhuks, kui eelnevalt mõeldu ei realiseeru ja teel olles tuleb olla loov. Nii saab pingevabalt nautida teelolemise protsessi.

https://www.facebook.com/meelegamatkad

Ajaloohuvilistele. Jalutuskäigul kulgeme mööda Aegviidu alevit ja räägime Aegviidu ajaloost. Jalutame rahulikus tempos ja kestus on ligikaudu 2 tundi.

Jalutuskäigu viivad läbi MTÜ Aegviidu Aeg ajaloohuvilised Signe Juursalu ja Tiina Lõugas.

 

MTÜ Aegviidu Aeg tegeleb piirkonna ajaloo talletamisega ning kord kuus ilmub ajaleht Aegviidu Aeg. 

MTÜ Aegviidu Aeg Facebookis

Matk kulgeb rahulikus tempos ning vaatleme oma matkateekonnal suvist loodust, tutvume erinevate puude ja taimedega. Jälgime lindude ja loomade tegevusjälgi. Räägime loodus- ja kohajutte. Matkajuht pakub kergeid snäkke matkateekonna kestel. Osalejatel palume kindlasti enda tarbeks kaasa võtta joogivett ja endale meelepäraseid jõudu andvaid ampse. Matka ajaline kestus 3 tundi ja distants 10 km.

Matk on mõeldud täiskasvanutele ja noortele alates 13. eluaastast.

 

N35 Matkaklubi loodi Luua Metsanduskooli matkajuhtide 21. kursuse baasil ja koondab enda alla looduses teadlikult matkajaid ning matkameelseid loodussõpru üle Eesti. Lisaks lihtsalt looduses liikumisele on oluline kogeda ja märgata ümbrust, tutvuda kohalike lugude ja elanikega. Matkaklubi korraldabki peamiselt avatud matku, mida saab ka oma seltskonnale privaatselt tellida. Tutvu lisainfoga kodulehel või kirjuta oma soovid e-postile.

Kõik N35 MATKAKLUBI matkajuhid on lõpetanud matkajuhi eriala Luua Metsanduskoolis ning omavad EKR4 taseme kutsetunnistust.

Matka viib läbi N35 matkaklubi retkejuht Andres Turro, kes on aastal 2023 lõpetanud matkajuhi eriala Luua Metsanduskoolis ning omandas EKR4 taseme kutsetunnistuse. Lisaks Luua Metsanduskoolis omandatule läbis ta Tartu Maaülikoolis 18.10.2022 –08.02.2023 täiendkoolituse “Innovatiivse ja nutika loodusturismi elamuse loomine läbi giiditeenuse”.  Andres on läbinud ka Eesti Punase Risti koolituse “Elupäästev esmaabi” 10.05.2022.

Andres tunneb ennast kindlalt matkajuhina nii jalgsi-, ratta- kui ka paadimatkadel. Paadimatkadel ulatub tema kogemus rohkem kui 30 aastani. Rattaga on ta läbi matkanud etappidena RMK Oandu-Ikla ja Peraküla – Ähijärve matkaraja ning veel sel aastal plaanib ta lõpetada Penijõe-Kauksi matkaraja ratta seljas. Jalgsi matkajana on ta samuti etappidena enamuse Oandu -Ikla matkarajast läbinud ning eelmine aasta alustas ta RMK Hiiumaa matkaraja läbimist, millest nüüdseks on läbitud ligi 180 km.

Andres omab kogemust ka välismatkade korraldajana, läbides aastal 2022 kahel korral Soome 83 kilomeetri pikkuse Karuraja.

Jalgsimatku on Andres aktiivselt korraldanud erinevatele klubidele üle nelja aasta.

https://www.n35matkaklubi.eu/

Peeter tutvustab meid ümbruskonna loodusega. Vaikus metsas on eriline, katkestatud vaid üksikute linnuhäälte ja tuule sahinaga puulatvades. Liigume rahulikult edasi, peatudes aeg-ajalt, et kuulata ja vaadata, mida loodusel meile pakkuda on.

Teekond viib meid läbi mitmekesiste metsakoosluste, kus saame näha nii vanu, kõrgeid puid kui ka noori võsastikke. Peeter jagab oma teadmisi metsafloora ja -fauna kohta, tuues esile erilisi taimi ja loomi, kes siin elavad. Metsmaasikad ja mustikad ääristavad teeradu, pakkudes võimalust vahepeal suupisteks.

Peatuskohtades jälgime linde, kes kuumuse eest varju otsivad. Peeter õpetab, kuidas eristada erinevaid linnuliike nende laulu järgi ja kuidas neid looduses jälgida. Märkame rahulikult pesitsevaid linde ja mõnda üksikut rändajat, kes metsarajad üles on leidnud.

See jalutuskäik tuletab meelde, kui oluline on mõnikord aeg maha võtta ja lihtsalt nautida ümbritsevat maailma.

 

Peeter Hussar on kogenud loodusgiid-retkejuht ja looduse populariseerija. Ta on mittekoosseisuline jahindusspetsialist, programmijuht ja giid, kes tegutseb muu hulgas Eesti Loodushariduse Seltsis. Peeter kuulub ajakirja „Eesti Jahimees“ asjatundjate toimkonda ning on sage loodusüritustel esineja. Ta on esinenud koolides ja loodusmajades ning osalenud Eesti Loodusmuuseumi üritustesarjas „Öökulli akadeemia“. Peeter tutvustab loodusteemasid paljudes massimeediakanalites nii lastele kui ka täiskasvanutele, jagades oma sügavat loodusteadmiste pagasit ja armastust looduse vastu.

Kahe tunni jooksul tutvustame kanuu- ja süstamatkamise põhitõdesid Nikerjärve kaldal.

Koolitus keskendub tehnilistele võtetele ja veeturvalisusele, pakkudes väärtuslikke teadmisi veematkamiseks.

Kahe tunni jooksul saame tutvuda kanuu- ja süsta- ja parvematkamise põhitõdedega ning oskused proovile panna Nikerjärvel. Matkaõpe annab võimaluse omandada uusi teadmisi veeturvalisusest ja erinevatest päästevõtetest.
Veematka õppe jaoks soovitame kaasa võtta vahetusriided ja veepudeli! Sobib nii seltskonnaga kui üksikutele matkalistele. Sobiva sõiduvahendi leiame ka pere kõige noorematele liikmetele. 

 

Retki korraldame aastaringselt. Looduses on igal aastaajal võimalik leida palju huvitavat kui selleks valida sobiv matkamisviis. Peamisteks retkedeks varakevadel suurvee ajal on parvematkad jõgedel, hiliskevadel käime süstadega jõgedel kopraid vaatlemas.
Suve veedame meresüstaga matkates ja tutvudes Eestimaa väikesaartega, kuhu ilma süstata on keeruline ligi pääseda. Räätsamatku rabades teeme peamiselt sügis-talvisel perioodil, aga räätsadega võib soid ja rabasid avastamas käia aastaringselt.
Meie meeskonda kuuluvad aktiivsed inimesed, kes on mitmete aastate jooksul omandanud looduses liikumise kogemusi ja haridust nii kodu- kui välismaal.
Matkamarsruudid ja paketid on paindlikud ning sobiv pakett on võimalik leida igas vanuses loodushuvilistele. Matkal osalemiseks ei ole vajalikud eelnevad kogemused. Meie kogenud matkajuhid teevad enne iga retke algust põhjaliku algõppe ja pajatavad huvitavaid lugusid loodusest ja kultuurist.
 
Uuri lisa kodulehelt https://retked.ee/

Hariv matkamäng “Pane end proovile – kas oled matkaks valmis?” toimub 5 km Pukimäe rajal ning pakub põnevat matkaseiklust oosidel ja järve ääres. Mängida saab oma mobiili või tahvliga, tõmmates alla Loqizi äpi. Ootamas on mitmekesised testülesanded, mis panevad sind proovile, et näha, kas saad matkal hakkama!

Matkamäng on sobilik igas vanuses osalejale ja mängu saab läbida nii üksi, sõprade kui ka perega. Sobilik ka noortele iseseisvaks läbimiseks ning peredele väikeste lastega.

 

RMK Aegviidu Külastuskeskus asub kaunite Kõrvemaa metsade ja järvede keskel Aegviidu alevi südames. Kas tuled jalgsi, rattaga, suuskadel või rongiga – siin saad jalgu puhata ning uurida, kuhu ja kuidas edasi. Jagame teavet piirkonna puhkevõimaluste ning siin ristuvate RMK matkatee harude kohta. Huvilised saavad uudistada erinevaid näitusi, ekspositsioone, vaadata loodusfilme.

https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/aegviidu-korvemaa-puhkeala 

SUP jooga on tore trenn kogu kehale, põhirõhk on erinevatel võimlemise ja venitusharjutustel ning tegevuse käigus tulevad meelde ka need lihased mille olemasolu olid juba vahepeal unustanud.
Sobilik on igas vanuses seiklejale, ka kooliealised lapsed on oodatud. Võimalik on tulla ka oma SUP lauaga. Kestus ligikaudu 1,5h. Grupi suurus kuni 20 inimest.
Koguneme kell 14:00 Nikerjärve ujumispaigas!
 
Otsid seiklust, mida nautida koos sõprade, töökaaslaste või sugulastega? Ootame Teid suurima rõõmuga seiklema! Meie lemmik paigad on näiteks Valgejõgi Tapal, Loobu jõgi Loobus ja Äntu järved. Aga seikleme rõõmuga ka igal pool mujal – vajadusel leiame võimaluse seigelda seal kus Teile sobib!
Meil on varustuses veidi üle 20 SUP laua ja meie jaoks kõige olulisem on turvavarustus! Meil on vestid ka neljajalgsetele sõpradele ja lastele.
Uuri lisa:

Trekzone matkajuht Martin Suga räägib jalgsimatkamise põhitõdedest, muuhulgas arutatakse teemadel: mida matkal vaja läheb, mida matkale söögiks kaasa võtta ning kuidas asjad kotti paigutada.

 

TrekZone OÜ sündis asutajaliikme pikaajalisest ravimatust kiindumusest matkamise vastu 2019. aasta aprillikuus. Otsustavaks asjaoluks saigi, et hobimatkakorraldajana leiab võimaluse matkamiseks heal juhul korra kuus, elukutselisena peaaegu piiramatult. Aga kes tol hetkel oskas aimata, et koroonapiirangute ja avalike ürituste keelustamiseni on jäänud aega vaid napid 10 kuud…

Õnneks aasta 2022 kevadel kadusid kõik viimasedki piirangud koos viimase lumega ning juba paari nädalaga muutus õhuloss/idufirma korralikult toimivaks matkakorraldusettevõtteks. Juba ennetavalt sai ettevõttest kohe aasta alguses Eesti Matkaliidu liikmesorganisatsioon, et olla osaline ka üleriigilise tähtsusega matkateemalistes küsimustes ja ettevõtmistes.

Käesoleva aasta põhitegevuseks on kujunenud looduses ööbimistega jalgsimatkad Eestis ja Soomes ning võime uhkusega väita, et senised matkalised pole meie matkadega mitte ainult rahule jäänud, vaid ootuseid on ka uhkelt ületatud. Seda joont kavatseme hoida ka tulevikus, suurendades samal ajal gruppide täituvust, matkade mitmekesisust ning laiendades tegevuspiirkonda – soovime peagi lisaks Eestile ja Soomele korraldada matkasid ka teistes naaberriikides (v.a. Venemaa) ning oluliselt kaugemalgi. Pole vahet, kas oled juba kogenud matkaguru või alles oma esimest mitmepäevast jalgsimatka otsiv uudishimulik matkahuviline, meiega matkata on alati tore ning positiivsed elamused, üllatused ja emotsioonid garanteeritud!

https://trekzone.ee/

Kas oled valmis avastama Aegviidu piirkonda ja kohalikke turismipärleid jalgrattaga? Liitu meiega Pillapalu Tuuril jalgratastel, mis on unustamatu matk läbi kaunite maastike ja põnevate kohtade!
Matk algab Aegviidust, kust suundume Uuejärve Matkapesa SmallLaplandi, et tutvuda kelgukoerte ja metsaeluga. Siit edasi põikame läbi Laagri Talust, kus peremees kostitab meid üllatussnäkiga. Järgmisena suundume tutvuma Villa Pillapalu RabaSpaga, mis on tõeline oaas keset loodust.
Matka jooksul astume läbi Taimetarga Ella juurest, vaatame hobuseid ja naudime kosutavat taimetarga jooki. Edasi kulgeme Pillapalu Forest Retreat keskusesse, kus tutvume musta pässiku jookidega. Pärast veidi pikemat sõitu jõuame Mustjõe Kõrtsitallu, kus vaatame lambaid ja joome värskendavat kasemahla.
 
Matka viib läbi Uuejärve Matkapesa perenaine Marilin Pehka, kes jagab oma teadmisi ja kirge looduse vastu. Osalemine on enda jalgratastega. Kui sul ratast pole, saab Aegviidus kontaktivabalt rentida ratta Kõrvemaa Rattaringi laenutuspunktist või Aegviidu Tervisedepoost.

Matka ajaline kestus on orienteeruvalt 3 tundi.

Matk on mõeldud matkasõbrale, kes armastab loodust ja liikumist, kes hindab metsatoitu ja hetkes olemist ning kes on valmis ka pikemat matka ette võtma. 

 

Uuejärve Matkapesa on elustiili ettevõte, mis propageerib matkamist, liikumist ja looduses viibimist. Matkamine võib olla kui seiklus, kui avastusretk, kui iseenda leidmine ja oma füüsiliste võimete proovilepanek. Kõik see, mis loob meile häid emotsioone ja meeldivaid mälestusi. Igal hetkel avastame ja õpime midagi uut – on see siis loodusseadus, iseenda võimekuse tunnetamine, söödavate taimede korilus või metsloomade toimetuste märkamine. Looduses viibimine õpetab meid austama ja hindama seda kõike, mis meil on olemas kohati liigagi iseenesest mõistetavalt.

“Tagasi tulevikku”on võistkondlik strateegiamäng, mille sisuks on lahendada koos oma meeskonnaga keerukamaid ülesandeid, koguda vihjeid ning võistelda teiste tiimide vastu. See on põnev ajarännu müsteerium, mida saab mängida looduses liikudes ja enda nutitelefoni kasutades. Mõnusa elamuse saamiseks soovitame liikuda 2-3 liikmelistes meeskondades, parimatele auhinnad! Mäng kestab ca 1.5 h. 

Ajarändurite masin tõrkus ja mängijad leiavad end tundmatust kohast tundmatul ajal. Mängu jooksul peavad nad lahendama erinevaid situatsioone, mis ajarännuga kaasas käivad ning koguma infot selle kohta, kus ja millal nad asuvad. Plaan on jätta tulevikku endale maha kiri, et nad seda õnnetut reisi üldse ette ei võtaks. Võistkonna eesmärgiks on olla esimene, kes enda aja ja koha ilmaruumis ära määravad. Selleks peavad nad läbima vastavalt strateegiale erinevaid punkte, et saada vihjeid lõpliku lahenduse leidmiseks.

Mänguks on vajalik igal meekonna kaptenil nutitelefon või tahvelarvuti ning Loquiz rakendus.  

KUIDAS MÄNG KÄIB?

Osalejad on jagatud gruppidesse. Meeskondadele mõeldud ülesanded on jagatud erinevate teemade vahel ning avanevad osalejatele Loquiz rakenduses. Ülesandeid saavad tiimid hakata lahendama kokkulepitud ajal omale sobivas järjekorras ehk ise otsustada, millise marsruudi nad lokatsioonidesse jõudmiseks omavahel kokku lepivad. 

Mängus näidatakse ära ka kogunemiskoht, kuhu suunduda pärast mängu lõppemist.

Wanderlusti mängujuht korraldab mängupäeval instrueerimise, pakub vajadusel mängijatele tehnilist tuge ja teeb mängujärgselt tulemuste kokkuvõtte.

 

Wanderlust Matkad on üks juhtivaid tiimiürituste, matkade ja töötubade korraldajaid Eestis.

Meie oleme sinu teejuhid looduses. Kui planeerid tiimiüritust, mis toob töörutiinist välja, aitab tugevdada suhteid kolleegide vahel ning toetab töötajate vaimset ja füüsilist heaolu, aitame meie selle keskkonnasõbralikult ja professionaalselt läbi viia. 

https://wanderlust.ee/

Susi Sosinad ootab Sind õhtusele rännakule hundimaastikel. Alustame päikeseloojangu eel, kogeme valguse hääbumist ja õhtupimeduse saabumist. Looduses viibime vaikuses – see toetab kontakti loomist loodusega ja kohtumist iseendaga. Rännak kulgeb vaheldusrikkal maastikul – üles-alla mööda Jussi järvede äärseid oose, läbi erinevate metsatüüpide ning kanarbikunõmmede.

Kogeme inimtegevuse mõju loodusele, kuid ka looduse taastumisvõimet. Jussi nõmm on Nõukogude armee põhjustatud korduvate põlengute tagajärjel tekkinud ainulaadne looduskooslus, kus on näha jälgi huntide elutegevusest. Valdur Mikita kirjutab, et just hunt on loom, kes on mõjutanud meie loodusmaastike kujunemist, aga ka keelt ja kultuuri kõige rohkem.

Matkal usaldame oma meeli ja muid valgusallikaid ei kasuta. Pimeduses lülitub nägemismeel tasapisi välja ning saame teadlikumaks oma teistest meeltest. Öine mets paljastab helisid ja lõhnu, mida päeval ei märka ning annab võimaluse saada osa öise looduse erilisest rütmist. Pimedas liikudes on tempo tavapärasest aeglasem ning soojalt-mõnusalt riietuda igati asjakohane.

Matkaja võib kaasa võtta termosega teed ja väikese ampsu. Jussi rajad kulgevad mööda järvestikku ja julgematel huntidel on võimalus end soovi korral ka vette kasta. Kogunemine, raja algus ja lõpp-punkt on Koersilla parklas: https://maps.app.goo.gl/zZwcVvzE9cVuu8Q89

Ajaline kestus: 3-4 h, distants u 7 km.

 

Susi Sosinad on kolme naise teekond läbi loodushetkede iseenda sisemise hääle ja sügavama olemuse juurde. Soovime seda kogemust pakkuda ka teistele – looduses viibimise kaudu toetada vaimset tervist ja heaolu.

Sõna “susi” tähistab meie jaoks loodust, selle müstilisust, ürgsust ja salapära ning rahu, mida looduse rüpes kogeda saame. “Sosinad” aga meie igaühe ainulaadseid soove, mõtteid, unistusi, sisemaailma ja hinge igatsusi, mida ajast aega otsida ja leida, et liikuda üha suurema rahulolu ning päris iseendani.
https://susisosinad.ee

Töötoad

Programmis leidub mitmekülgseid ja harivaid matkamisteemalisi töötubasid, kus avaneb võimalus oma oskusi täiendada ning uusi teadmisi omandada.

Iga täis- ja pooltund tutvustatakse ellujäämiskarpi ning räägitakse, kuidas selle abil metsas hakkama saada. Ellujäämiskarbid sel päeval soodushinnaga 17€!

Ettevõtte missioon on pakkuda erinevatele sihtgruppidele paindlikku, uuenduslikku, unustamatut, seikluslikku ja harivat meelelahutust looduse rüppes iga ilmaga, igal aastaajal.

 

Kõik meie retked leiad kodulehelt www.luureretked.com

•Räätsamatk rabas

•Perega metsa

•Õuesünnipäevad lastele ja nooretele

•Militaarne elamusmatk

•Militaarsugemetega elamuslaager

•Õppepäevad koolidele ja lasteaedadele

•Elamussünnipäevad täiskasvanutele

Broneerides sel päeval sündmuse luureretkedega, soodustus 20%.

https://luureretked.com/

Kirjeldus on uuendamisel!

Trekzone matkajuht Martin Suga räägib jalgsimatkamise põhitõdedest, muuhulgas arutatakse teemadel: mida matkal vaja läheb, mida matkale söögiks kaasa võtta ning kuidas asjad kotti paigutada.

Kõik on oodatud läbi astuma Trekzone alalt ning liituda võib jooksvalt kogu päeva vältel!

TrekZone OÜ sündis asutajaliikme pikaajalisest ravimatust kiindumusest matkamise vastu 2019. aasta aprillikuus. Otsustavaks asjaoluks saigi, et hobimatkakorraldajana leiab võimaluse matkamiseks heal juhul korra kuus, elukutselisena peaaegu piiramatult. Aga kes tol hetkel oskas aimata, et koroonapiirangute ja avalike ürituste keelustamiseni on jäänud aega vaid napid 10 kuud…

Õnneks aasta 2022 kevadel kadusid kõik viimasedki piirangud koos viimase lumega ning juba paari nädalaga muutus õhuloss/idufirma korralikult toimivaks matkakorraldusettevõtteks. Juba ennetavalt sai ettevõttest kohe aasta alguses Eesti Matkaliidu liikmesorganisatsioon, et olla osaline ka üleriigilise tähtsusega matkateemalistes küsimustes ja ettevõtmistes.

Käesoleva aasta põhitegevuseks on kujunenud looduses ööbimistega jalgsimatkad Eestis ja Soomes ning võime uhkusega väita, et senised matkalised pole meie matkadega mitte ainult rahule jäänud, vaid ootuseid on ka uhkelt ületatud. Seda joont kavatseme hoida ka tulevikus, suurendades samal ajal gruppide täituvust, matkade mitmekesisust ning laiendades tegevuspiirkonda – soovime peagi lisaks Eestile ja Soomele korraldada matkasid ka teistes naaberriikides (v.a. Venemaa) ning oluliselt kaugemalgi. Pole vahet, kas oled juba kogenud matkaguru või alles oma esimest mitmepäevast jalgsimatka otsiv uudishimulik matkahuviline, meiega matkata on alati tore ning positiivsed elamused, üllatused ja emotsioonid garanteeritud!

https://trekzone.ee/

Lasteprogramm

Kas Sa tead seda tunnet, kui lapsed on veel väiksed, aga tahaks käia kogu perega muretult kultuurielu nautimas? Aegviidu Matkafestival on mõelnud sellele igal sammul! Kõlakoja pargis on avatud laste mänguväljak, madalseikluspark ja isegi rula- ja tõukeratta rämp. Lisaks seame parki üles põneva  orienteerumislabürindi ning programmis on mitmed matkad, mis on suunatud just lastele ja peredele. Toitlustusvalikutest leiab meelepärast igale maitsele ja pisemate lõunauinaku saab veeta mõnusalt vankriga metsas jalutades.

Lapsed ei praktiseeri joogat. Nad mängivad joogat. Joogamänguring kutsub mänguliselt arendama koordinatsiooni, keskendumist, mälu, rütmi, rühti ja seda kõike läbi lõbu ja rõõmu. Kas teadsid, et millegi selgeks õppimine võtab aju jaoks ca 400 kordust? Aga kui seda teha läbi mängu, siis piisab 20 korrast!

Joogamänguringi viib läbi Sandra, kes on Kundalini jooga õpetajana tegutsenud 3 aastat ja hiljuti läbinud ka lastejooga koolituse “Childplay yoga” Gurudass Kaur Khalsa juures, kellel kogemusi lastejooga õpetajana üle 20 a.

Ootame osalema kuni 8-aastaseid lapsi!

 

Aegviidus asuv Ajaleidja Loomemaja pakub koostegemise rõõmu läbi erinevate tegevuste nii kohalikele kui külalistele. Pakume erinevaid loometegevusi, töötube, trenne ja teenuseid nagu keraamika, viltimine, kokandus, jooga, helimeditatsioonid, hingamine, massaaž ja palju muud. Lisaks pakume võimalust ruume rentida ürituste korraldamiseks, majutust ja toitlustust.

https://ajaleidja.wordpress.com/

Matkame koos lastega ning tutvume matkavarustusega! Matk on mõeldud lastele vanuses 5-10a ning nende vanematele (lapsel või ühe pere lastel peab olema kaasas vähemalt üks täiskasvanud saatja)

Kõigepealt räägime lastele natukene matkamisest ja varustusest, näitame erinevat varustust ning nende otstarvet. Seejärel teeme ühe väikese matkaringi – umbes 3 km. Tegevused võtavad aega kokku umbes 1,5 h. Riietuda vastavalt ilmastikule ning kaasa võtta kõik, mida endale ja lastele looduses liikumiseks ja viibimiseks vaja võib minna (kindlasti veepudel ja mõni snäkk). Matkal toitlustust ei ole. Veendu, et sinu laps jaksab kõndida vähemalt 3km (liigume metsateedel ja terviseradadel). Piirkond on üsna künklik!

NB! Osalejate piirarv on 10 last (+ saatjad), registreerimine kohapeal.

 

Estonian Trails korraldab laste sünnipäevi vabas õhus, meie teemadeks on matkamine, varustus, looduses liikumine ja kunst looduses. Korraldame ka firmaüritusi ja jalgsimatku.

https://www.facebook.com/estoniantrails

Hariv matkamäng “Pane end proovile – kas oled matkaks valmis?” toimub 5 km Pukimäe rajal ning pakub põnevat matkaseiklust oosidel ja järve ääres. Mängida saab oma mobiili või tahvliga, tõmmates alla Loqizi äpi. Ootamas on mitmekesised testülesanded, mis panevad sind proovile, et näha, kas saad matkal hakkama!

Matkamäng on sobilik igas vanuses osalejale ja mängu saab läbida nii üksi, sõprade kui ka perega. Sobilik ka noortele iseseisvaks läbimiseks ning peredele väikeste lastega.

 

RMK Aegviidu Külastuskeskus asub kaunite Kõrvemaa metsade ja järvede keskel Aegviidu alevi südames. Kas tuled jalgsi, rattaga, suuskadel või rongiga – siin saad jalgu puhata ning uurida, kuhu ja kuidas edasi. Jagame teavet piirkonna puhkevõimaluste ning siin ristuvate RMK matkatee harude kohta. Huvilised saavad uudistada erinevaid näitusi, ekspositsioone, vaadata loodusfilme.

https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/aegviidu-korvemaa-puhkeala 

SUP jooga on tore trenn kogu kehale, põhirõhk on erinevatel võimlemise ja venitusharjutustel ning tegevuse käigus tulevad meelde ka need lihased mille olemasolu olid juba vahepeal unustanud.
Kooliealised lapsed on oodatud liituma koos vanematega. Võimalik on tulla ka oma SUP lauaga. Kestus ligikaudu 1,5h. Grupi suurus kuni 20 inimest.
Koguneme kell 14:00 Nikerjärve ujumispaigas!
 
Otsid seiklust, mida nautida koos sõprade, töökaaslaste või sugulastega? Ootame Teid suurima rõõmuga seiklema! Meie lemmik paigad on näiteks Valgejõgi Tapal, Loobu jõgi Loobus ja Äntu järved. Aga seikleme rõõmuga ka igal pool mujal – vajadusel leiame võimaluse seigelda seal kus Teile sobib!
Meil on varustuses veidi üle 20 SUP laua ja meie jaoks kõige olulisem on turvavarustus! Meil on vestid ka neljajalgsetele sõpradele ja lastele.
Uuri lisa:

Kutsume lapsi hundikarja! See on nagu kokkuhoidev pere, kus kantakse üksteise eest hoolt. Saame huntidelt õppida teineteise märkamist, toetamist ja karja liikmetega arvestamist. Hundikarjas on igaüks oluline ja väljakutsele minnakse vastu üheskoos. Rännaku jooksul leiame hetki, et nina samblasse pista, teha pesa nagu huntidel ja lasta metsal ennast kaissu võtta.

Avastame loodust kõigi oma viie meelega. Igal väikesel hundil on luba mängida ja vabadus olla täpselt see, kes ta on. Matk toimub rahulikus kulgemises ja on jõukohane kõigile. Loome lastele turvalise keskkonna, ent ei piira liigselt nende loovust ja loomulikku tegutsemist.

See matk on AINULT lastele 🙂 Matkale ootame osalema lapsi  vanuses 7-12 eluaastat. Ajaline kestus: u 1,5 h, distants u 2 km.

 

Susi Sosinad on kolme naise teekond läbi loodushetkede iseenda sisemise hääle ja sügavama olemuse juurde. Soovime seda kogemust pakkuda ka teistele – looduses viibimise kaudu toetada vaimset tervist ja heaolu.  Sõna “susi” tähistab meie jaoks loodust, selle müstilisust, ürgsust ja salapära ning rahu, mida looduse rüpes kogeda saame. “Sosinad” aga meie igaühe ainulaadseid soove, mõtteid, unistusi, sisemaailma ja hinge igatsusi, mida ajast aega otsida ja leida, et liikuda üha suurema rahulolu ning päris iseendani.
https://susisosinad.ee

Lõbus tegevus, kus lapsed saavad avastada festivaliala looduse mitmekesisust ning koguda erinevaid esemeid oma munakarpidesse.
Astu läbi Luureretked alalt ja pane end proovile!

Aegviidu Kõlakoja pargis asub liumäega kiikumisala ning liivakast ka kõige pisematele matkalistele.

Aegviidu Kõlakoja pargis asuv madalseikluspark pakub meeleolukat tegevust vabas õhus nii suurtele kui väikestele.

Hea teada: rajale minek toimub omal vastutusel. Kohapeal ei ole instruktori järelvalvet ega ei pakuta turvavarustust.

Orienteerumisklubi Põrgupõhja seab Matkafestivali ajaks üles vahva orienteerumise läbürindi, kus proovile saavad panna end nii pisemad kui suuremad orienteerumishuvilised. Võimalik valida erinevate raskusasmete vahel. Sobilik iseseisvaks läbimiseks, sõpradega või peredele väikeste lastega.

Denis ja sõbrad seavad parki üles puutööks vajalike vahenditega telgi, kus iga väike külastaja saab endale vahva suveniiri valmistada.

Aegviidu Kõlakoja pargis asub minirämp rula või tõukeratastega trikitamise jaoks. 

Hea teada: rämbi kasutamine toimub omal vastutusel. Kohapeal ei ole instruktori järelvalvet ega ei pakuta turvavarustust. Kiivri kandmine on rangelt soovituslik!

Toitlustus

Aegviidu Kõlakoja pargis pakuvad sooja sööki, snäkke ning jooke mitmed toitlustajad. Lisaks on võimalik külastada Aegviidu kodukohvikuid ja kohalikke toitlustusettevõtteid.

Aru Mõis | snäkid ja vinoteek

Kohvikass | india hõrgutised

Thai Köök | soe söök

TM Burks | tänavatoit ja burgerid

 

10. augustil avavad Aegviidu Matkafestivali raames uksed ligikaudu 10 põnevat kodukohvikut! 

Kohvikud on avatud kell 12:00-16:00.

Lisame täpsema info ja interaktiivse kaardi augusti alguses.

Kiirusta, sest piletite arv on piiratud!

Piletid eelmüügist: 

Täiskasvanud 19€
Noored alates 13a 9€
Lapsed kuni 12a tasuta

Piletid kohapealt: 

Täiskasvanud 25€
Noored alates 13a 10€
Lapsed kuni 12a tasuta

Shopping Cart